Haber

Babacan: O Faiz Lobisi Beştepe’de Düğün Yapıyor, Düğün. Hey Gidi ‘Ezilenlerin Hür Sesi’ Erdoğan Hey. Nasıl Oldu da Yoksuldan Toplayıp Bu Faiz…

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Lideri Ali Babacan, “Hesap ortada. Fakat bunlar, hesap kitap bilmiyor. Sorun da burada zaten. Cumhuriyet tarihinin en yüksek faiz ödeyen yönetimi olarak tarihe geçtiler. Lafa gelince ne diyorlar? ‘Faiz lobisi’, değil mi? Hey yavrum hey. Bu mu sizin faize karşı haliniz yahu? O faiz lobisi, Beştepe’de düğün yapıyor, düğün. Yazık günah” dedi. Babacan, kur muhafazalı mevduat uygulamasını anımsatarak, “Yoksuldan topluyor, varlıklıya veriyor. Hesap ortada. Hey gidi ‘ezilenlerin hür sesi’ Erdoğan hey. Hey gidi ‘gariplere yoldaş olan’ Erdoğan hey. Ne oldu sana yahu? Nasıl oldu da bu hale düştün? Nasıl oldu da yoksuldan toplayıp, bu faiz lobilerine bu kadar para öder oldun” diye konuştu.

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, partisinin beşinci mitingini bugün Denizli Demokrasi Meydan’ın yaptı. Mitinge katılan yurttaşlar, “Hadi gari kurtar bizi” pankartı açarken “Milletin cebi boş, Erdoğan’a hava hoş”, “Babacan gelecek, kederler bitecek” sloganları attı. Mitingde konuşan Ali Babacan, şunları söyledi:

“Hepiniz, Denizli’ye kurduğumuz bu demokrasi meydanına hoş geldiniz. Biz, ülkemizi çok seviyoruz, vatanımızı çok seviyoruz. Toprağımızı, insanımızı çok seviyoruz. Ancak bu büyük ülkenin, bu güzel insanların çektiği sıkıntılara itirazımız var. Bu yokluğa, bu yoksulluğa, bu haksızlığa, bu adaletsizliğe itirazımız var. İşte Denizli, görüyoruz, biliyoruz. Bizim, çiftçimizin mağdur edilmesine itirazımız var. Kale’de biber, Beyağaç’ta tütün, Honaz’da kiraz, Güney’de kekik, Tavas’da çekirdek, Çivril’de elma üreten çiftçimizin zararına satış yapmasına, mallarının elinde kalmasına itirazımız var. Buldan’da, Güney’de, Çal’da bağların sökülmesine itirazımız var. Tarlada 3 lira olan Çivril şeftalisinin pazarda 25 liraya satılmasına itirazımız var. Tavas Avdan’daki köylümüzün toprağının gasp edilmesine, tarımın kömür madenciliğiyle bitirilmesine itirazımız var. Denizli’de, imar uygulamalarıyla birilerinin kayırılmasına itirazımız var. Artan maliyetler yüzünden dokumacılık üreticilerimizin dara düşmesine itirazımız var.

“TÜRKİYE’Yİ HER ALANDA AVRUPA BİRLİĞİ STANDARTLARINA ULAŞTIRMAK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ”

Altyapı projelerinin başlatılıp yarım bırakılmasına itirazımız var. Denizli’nin, bu tabloya itirazı var. Bizim, bu tabloya itirazımız var. Ama arkadaşlar, endişeye mahal yok, biz buradayız. Bu şehir; tarımıyla, ticaretiyle, sanayisiyle, doğal güzellikleriyle, tarihi eserleriyle, jeotermal kaynaklarıyla büyük bir potansiyele sahip. İşte biz, güçlü Denizli için buradayız. Denizli’nin zenginliği için buradayız. Sıkıntılara tahlil bulmak için, kederlere deva olmak için buradayız. Evet, artık Denizli’ye soruyorum: Hazır mısın Denizli? Adalet için hazır mısın Denizli? Zenginlik için hazır mısın Denizli? Çözüm için hazır mısın Denizli? DEVA için hazır mısın Denizli? Siz hazırsanız biz de hazırız. Bakın, biz bu seçimi kazandıktan hemen sonra neler yapacağız? Biz, öncelikle Türkiye’yi her alanda Avrupa Birliği standartlarına ulaştırmak için çalışacağız. Avrupa Birliği’ne üye olalım veya olmayalım, fark etmez.

“TÜRKİYE’Yİ BİRİNCİ SINIF HUKUK DEVLETİ YAPACAĞIZ”

Bugünkü kederimiz bu değil. Bizim kaygımız, vatandaşlarımızı bir an evvel her alanda Avrupa standartlarına kavuşturmak. Evvel hukuku ayağa kaldıracağız. Tüm haklarımızı garanti altına alacağız. Türkiye’yi birinci sınıf hukuk devleti yapacağız. Tüm sorunları hak ve hukuk çerçevesinde çözeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin her bir vatandaşı, eşit ve onurlu bir vatandaştır. Sıkıntılarımızı ‘eşit vatandaşlık’ unsuruyla çözüp ileriye bakacağız. Geçmişin tüm kamburunu üzerimizden atıp yarınlara yürüyeceğiz. Böylelikle zenginliğe yanlışsız dev bir adım atacağız. Türkiye’yi, mutlu insanların ülkesi yapacağız. Türkiye’yi, memnun gençlerin, keyifli bayanların, memnun çalışanların ülkesi yapacağız.

“GÖRECEKSİNİZ, KADINLAR DA BEŞTEPE’DEKİLERİN TAHTINI ALACAK”

Bu Beştepe’dekiler var ya Beştepe’dekiler. Bunlar, bayanların ahını aldı. Fakat göreceksiniz, bayanlar da Beştepe’dekilerin tahtını alacak. Konuttaki bayanın emeğini hiçe sayan, sokakları tekinsiz kılan bu iktidarı müsait bir yerde indireceğiz. Bayana şiddetin her türlüsüyle kararlı bir formda çaba edeceğiz. Çok net söylüyorum; devlet, şiddeti uygulayanın değil, şiddete maruz kalanın yanında olacak. Ülkemizde hiçbir bayan, kendini yalnız ve çaresiz hissetmeyecek. Bayanları ekonomik istikametten güçlendireceğiz. Bilhassa gençler ve bayanlar için iş imkanlarını artıracağız. Fikri olan, hayali olan, üreten tüm gençlere, bayanlara, girişimcilere takviye olacağız. Bitti mi? Bitmedi arkadaşlar. Pekala bayanlar işgücüne nasıl katılacak? Konutta çocuğu var, yaşlısı var, bakımı var, şusu var, busu var. Ne yapacağız? Bol bol kreş açacağız. Yaşlı bakım merkezleri açacağız. Endüstride çalışan bayanlar için fiyatsız kreş ve bakım takviyesi vereceğiz. Evet, bunların hepsi gerçek olacak.

“YENİ MESLEK EDİNMEK İSTEYENLERE, HERHANGİ BİR ALANDAKİ BECERİSİNİ GELİŞTİRMEK İSTEYENLERE 1 AYLIK, 3 AYLIK, 6 AYLIK, GEREKİRSE 1 YILLIK ÜCRETSİZ KURSLAR AÇACAĞIZ”

Bu hükümetin son periyodunda verilen diplomaların birden fazla artık işe yaramıyor. Bu nedenle gençler, dilek ettikleri tipten bir iş bulmakta zorlanıyor. Pekala biz ne yapacağız? Yeni meslek edinmek isteyenlere, rastgele bir alandaki marifetini geliştirmek isteyenlere 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık, gerekirse 1 yıllık fiyatsız kurslar açacağız. Bu kurslara gidenlerin yol parasını ve öğlen yemeğini devlet olarak biz karşılayacağız. Bu kursları tamamlayanlar, işe girdiklerinde uzunca bir mühlet gelir vergisi ödemeyecekler. Bu kurslardan mezun olanları işe alan firmalar da sigorta primi ödemeyecek.

“ERDOĞAN BUNU O GECE BANKAMATİKTEN ÇEKTİĞİNDE, BU 20 LİRA KAÇ DOLAR EDİYORDU BİLİYOR MUSUNUZ? TAM 15 DOLAR EDİYORDU”

Biliyoruz, son yıllarda çalışanlarımızın da emeklilerimizin de maaşları enflasyon karşısında eridi gitti. Bakmayın, bu hükümet kulağını altına alıp yatıyor. Çalışanların de memurların da emeklilerin de eline geçen para, pul oldu. İşte biz, arkadaşlar, bu ekonomik kriz iklimini 6 ayda ortadan kaldıracağız. Enflasyonu da en geç ikinci yılın sonunda tek haneye düşüreceğiz. Dikkat edin, mühlet veriyorum. Vakit söylüyorum. Sözümü takvime bağlıyorum. Daha evvel çözmedik mi? 2001-2002 krizi oldu, değil mi? Gelip krizi çözdük mü? Çözdük. Enflasyonu 2 yılda tek haneye indirdik mi? İndirdik. Paramızdan altı sıfır attık mı? Attık. Evet, 31 Aralık 2004 gecesi, paramızdan altı sıfırı attık. O gece, yılbaşı gecesi, Sayın Erdoğan’ın fotoğrafçılara verdiği bir poz var. Altı sıfırı atılmış 20 liralık banknotla verdiği poz. İşte bu 20 lira. Alın işte bakın, 20 lira. Erdoğan bunu o gece bankamatikten çektiğinde bu 20 lira kaç dolar ediyordu biliyor musunuz? Tam 15 dolar ediyordu.

“ŞU ELİMDEKİ PARA 15 DOLAR DEĞERİNDEYMİŞ, ŞİMDİ İNMİŞ 1 DOLARA”

Şimdi kaç dolar ediyor? Fakat 1 dolar ediyor. Şu elimdeki para, 15 dolar değerindeymiş, artık inmiş 1 dolara. Bu paranın kıymeti 14 dolar eksilmiş arkadaşlar. Ben soruyorum artık; bu paranın içinden 14 doları kim aldı? Bu 14 dolar nereye gitti? Denizli karşılığı biliyor. Denizli bu işi biliyor. Denizli hesap biliyor. Hesap bilmeyen, bu hükümet. Gerçek mu? Ekonomi bilmeyen, bu hükümet. Hakikat mu? Son dört yıldır, tek imzayla ülkeyi yönetmeye başladıktan sonra, döviz kurunu da enflasyonu da patlatan, bu hükümet. Hakikat mu? Geçenlerde Sayın Erdoğan diyor ki ‘Zamanında ben imza atmasaydım Babacan paradan altı sıfırı atamazdı’ diyor. İşte artık ben Sayın Erdoğan’a Denizli’den, bu meydandan sesleniyorum; madem hikmet senin imzanda, at bir imza da şu enflasyonu düşürüver bakalım. Madem hikmet senin imzanda, at bir imza da şu döviz kurunu düşürüver bakalım. 2018 seçimlerinden bu yana ülkeyi bir krizden öbür krize savuran, tek imzayla aklına geleni yapan sen değil misin? Yapamaz, ağzıyla kuş tutsa yapamaz. Zira şunu bir türlü anlayamadı; hukuk olmadan, adalet olmadan enflasyon düşmez.

“DIŞİŞLERİ’NDEN EKONOMİYE DÖNDÜM VE EKİBİMİZLE BERABER, 2008-2009 KRİZİNİ DE ÇÖZDÜK”

Dürüst ve ehil takımlarla çalışmadan enflasyon düşmez. Kararları istişareyle almadan enflasyon düşmez. Ne dedik? ‘2002 krizini sapasağlam bir ekiple biz çözdük’ dedik. Bitti mi? Bitmedi. Bir kriz daha çözdük. 2008-2009’da küresel ölçekte bir ekonomik kriz çıktı. Hatırlayın, ben o zaman Dışişleri Bakanı’yım. Türkiye Cumhuriyeti pasaportunun bedelli olduğu yıllar. Pasaportumuzun prestijli olduğu yıllar. Avrupa Birliği yolunda kararlı adımlarla ilerlediğimiz yıllar. Dünyada kriz çıkıp da Türkiye’yi de etkilemeye başlayınca, Dışişleri’nden iktisada döndüm ve takımımızla bir arada, 2008-2009 krizini de çözdük evelallah.

“İÇİM YANIYOR İÇİM. BU YILKİ BÜTÇEDE FAİZ ÖDENEĞİ TAM 330 MİLYAR TL”

Bunlar, döviz kurunu patlattılar mı? Patlattılar. Enflasyonu patlattılar mı? Patlattılar. Taban fiyat, açlık hududunun altında kaldı mı? Kaldı. Hazine’mizi borca batırdılar mı? Batırdılar. Merkez Bankası’nın tam 248 milyar dolarlık döviz rezervini art kapıdan boşalttılar mı? Boşalttılar. Bir şey daha yaptılar. Bunlar, tarihimizin en çok faiz ödeyen hükümeti oldular. Bakın, sayılar ortada. İçim yanıyor, içim. Bu yılki bütçede faiz ödeneği tam 330 milyar TL. Bunun üzerine, bir de yeni icat ettikleri kur muhafazalı mevduat hesaplarına 300 milyar TL’nin üzerinde kur farkı ödeyecekler. Yani faiz ve kur farkını toplayınca yaklaşık 650 milyar TL edecek. Rakamın büyüklüğüne bakın ya. Bu yıl çiftçiye ödenecek tarım desteklerinin tamamı 50 milyar, Erdoğan’ın faize ve kur farkına ödeyeceği tam 650 milyar TL.

“HEY GİDİ ‘EZİLENLERİN HÜR SESİ’ ERDOĞAN HEY. HEY GİDİ ‘GARİPLERE YOLDAŞ OLAN’ ERDOĞAN HEY… NE OLDU SANA YAHU”

Şu işe bakın. Pekala bu ödediği, 650 milyarı nereden buluyor dersiniz? Evet, hepimizin ödediği vergilerden. Taban ücretliden gelir vergisi alıyor, emekliden her alışverişinde KDV alıyor, cep telefonuyla konuşan her gençten özel irtibat vergisi alıyor. Yani vergilerin birçoklarını parası ‘yok’ olandan topluyor, topladığı vergileri de parası ‘var’ olana veriyor. Parasını faize yatırana faiz olarak veriyor, parasını bankaya yatırana kur farkı olarak veriyor. Yani fakirden topluyor, varlıklıya veriyor. Hesap ortada. Hey gidi ‘ezilenlerin hür sesi’ Erdoğan hey. Hey gidi ‘gariplere yoldaş olan’ Erdoğan hey. Ne oldu sana yahu? Nasıl oldu da bu hale düştün? Nasıl oldu da fakirden toplayıp, bu faiz lobilerine bu kadar para öder oldun? Hayret, sahiden hayret.

“BUNLARIN SADECE BU YIL ÖDEDİKLERİ FAİZ VE KUR FARKINA KAÇ TANE KONUT YAPILABİLİR BİLİYOR MUSUNUZ”

Ben, bu faize ödenen milyarları içime sindiremiyorum. Bakın, öbür bir hesap daha yapalım; bugün TOKİ standardında 100 metrekarelik bir dairenin yaklaşık maliyeti 650 bin TL. Bunların yalnızca bu yıl ödedikleri faiz ve kur farkına kaç tane konut yapılabilir biliyor musunuz? Yani 650 milyar TL’ye kaç konut yapılabiliyor? Evet, hep beraber ekrana bakalım şimdi. 1 milyon adet. Evet, tam 1 milyon adet konut yapılabiliyor. Bunlar, ‘Yılda 100 bin konut yapacağız’ diyorlar, o da vatandaştan para alarak, değil mi? Oysa faize verdikleri parayla bu yıl tam 1 milyon konut yapılabilirdi, üstelik vatandaştan 5 kuruş para almadan.

“FAİZ LOBİSİ BEŞTEPE’DE DÜĞÜN YAPIYOR, DÜĞÜN”

Hesap ortada. Fakat bunlar hesap kitap bilmiyor. Sorun da burada zaten. Cumhuriyet tarihinin en yüksek faiz ödeyen yönetimi olarak tarihe geçtiler. Lafa gelince ne diyorlar? ‘Faiz lobisi’, değil mi? Hey yavrum hey. Bu mu sizin faize karşı haliniz yahu? O faiz lobisi, Beştepe’de düğün yapıyor, düğün. Yazık günah.

“AMERİKA’DA ÇALIŞAN BİR İNSAN, SADECE 1 HAFTA ÇALIŞSA KAZANDIĞI PARAYLA YENİ MODEL BİR İPHONE ALABİLİYOR”

Arkadaşlar, ev almayı, araba almayı geçtik, millet bir cep telefonu bile alamaz oldu. Bakın, Amerika’da çalışan bir insan, yalnızca 1 hafta çalışsa kazandığı parayla yeni model bir iPhone alabiliyor. Avrupa’da aynı iPhone, bilemediniz 8-10 günlük çalışmanın karşılığıyla alınabiliyor. Peki ya Türkiye’de? Türkiye’de ise aynı iPhone’u almak için en az 6 ay çalışmak zorunda kalıyoruz ya. Bir telefon ya bu, hepi topu bir telefon. Telefon lüks olur mu? Telefon lüks falan değil, muhtaçlık. Konut, otomobil alma hesabını yapamıyoruz bile. Vatandaşlarımızın birçok, artık otomobil alma hayalinden vazgeçti. Vatandaşlarımızın birçok, ‘Ömür boyu çalışsam dahi artık bir ev sahibi olamam’ diyor.

“MİLLETİN VERGİLERİNİ YİNE MİLLETİN HİZMETİNE SUNACAĞIZ”

Bunlar, insanların hayallerini çaldılar. İnsanların hayatlarını çaldılar, hayatlarını. Fakat siz hiç merak etmeyin arkadaşlarım. Ne dedim az evvel? 6 ay, 6 ay… 6 ayda bu krizi aşacağız inşallah. Zira biz, milletin kaynaklarını millet için kullanacağız. Milletin vergilerini yeniden milletin hizmetine sunacağız. 6 ayda nefes alacağız, nefes. Hiç merak etmeyin arkadaşlar. Rahat olun. Sandık günü var ya sandık günü. Vatandaşımız oy kabinine girecek, mührü DEVA’nın damlasının altına vuracak. Gerisi bizde. Hiç merak etmeyin, hiç. Kaygıya mahal yok. Tahlil bizde.

“BU SEÇİMİ, ASGARİ ÜCRETLE GEÇİNMEYE ÇALIŞAN, ÇOCUĞUNU OKUTAMAYAN İŞÇİLER KAZANACAK”

Bu seçimi kimler kazanacak biliyor musunuz? Bu seçimi, çocuğunun beslenme çantasını zahmet çekerek hazırlayan ana babalar kazanacak. Bu seçimi, torununa küçük bir ikram bile alamayan nineler, dedeler kazanacak; çarşıdan, pazardan taneyle alışveriş yapan, açlıkla sınanan emekliler kazanacak. Bu seçimi, taban fiyatla geçinmeye çalışan, çocuğunu okutamayan personeller kazanacak. Enflasyonun ezdiği dar gelirli, sabit gelirli beşerler kazanacak. Bu seçimi, çıkarı günden güne eriyen, sattığı malı yerine koyamayan esnaf kazanacak. Gübre, mazot, tohum, elektrik fiyatları altında ezilen, ürettikçe ziyan eden çiftçiler kazanacak. Bu seçimi, en hoş yılları ümitsizlikle, tasayla geçen, hor görülen gençler kazanacak; her gün motosikletin doruğunda canını tehlikeye atarak ekmeğini çıkaran kurye arkadaşlarımız kazanacak. Bu seçimi, konserleri yasaklanan sanatkarlar kazanacak; yargıda aklanmalarına karşın hakları iade edilmeyen KHK’lılar kazanacak. Bu seçimi, düşüncesi, kimliği, inancı, kıyafeti, yaşam tarzı nedeniyle hor görülenler kazanacak; otoriter ittifakın görmezden geldiği haysiyetli insanlar kazanacak. Evet, bu seçimi, adalet kazanacak, adalet. Hiç şüpheniz olmasın. Bu seçimi, 7’den 70’e, doğudan batıya, kuzeyden güneye tüm Türkiye kazanacak.

“BU HÜKÜMET ÜLKEMİZDEKİ ORTA DİREĞİ YIKTI”

Bu hükümet, ülkemizdeki orta direği yıktı. Rahmetli Özal’ın inşa etmek için uğraş ettiği, büyük emek sarfettiği orta direk yok oldu. Hele şu son 4 yıldır ülkemizde fakir daha fakir oldu, varlıklı daha güçlü oldu. Bu hükümet, dehşetli bir servet transferi yapıyor şu anda. Fakirden alıyor, zengine veriyor. Fakirin kazanırken yahut harcarken ödediği vergileri toplayıp, zati parası olana ‘faiz’ diye veriyor, ‘kur farkı’ diye veriyor. İşte arkadaşlar, o yıkılan orta direği yine inşa etmek, bizim boynumuzun borcu. İşte bunun için biz, öncelikle gerçek toplumsal devlet nasıl olur, bunu tüm dünyaya göstereceğiz. Herkese fırsat eşitliği vereceğiz. Devlete işe alımlarda KPSS sonrası yapılan mülakat uygulamasını kaldıracağız. Mülakat, kendilerinden olmayanları eleme aracı haline geldi. İşte bunun için mülakatı kaldıracağız. Öbür ne yapacağız?

“BİR HANENİN GELİRİ İHTİYACINI KARŞILAMAYA YETMİYORSA ARADAKİ FARKI DEVLET ÖDEYECEK”

Kimseyi aç ve açıkta bırakmayacağız. Pekala bunu nasıl yapacağız arkadaşlar? Artık bu söyleyeceğime dikkat edin. Biz, muhtaçlık sahiplerine ‘asgari gelir desteği’ sağlayacağız. Bu ne demek? ‘Asgari gelir desteği’ ne demek? Dünya bunu konuşuyor, dünya. Anlatayım. Artık, diyelim ki beş kişilik bir aile. Bu ailenin geçinebilmesi için minimum ne kadar paraya muhtaçlık var? Evvel o günkü kaidelerde bu sayısı belirleyeceğiz. Bugüne nazaran hesaplayalım, mesela 20 bin lira olsun. Sonra da bu ailenin mevcut toplam gelirini öğreneceğiz. Diyelim ki bu ailenin mevcut geliri de 10 bin lira. Ailenin minimum gereksinimi ile mevcut gelirinin ortasındaki farkı devlet olarak biz ödeyeceğiz. Kalan o 10 bin var ya arkadaşlar, işte onu devlet ödeyecek. İşte ‘asgari gelir desteği’ bu demek. Bir hanenin geliri gereksinimini karşılamaya yetmiyorsa ortadaki farkı devlet ödeyecek demek. ve bunu, hak eden herkes alacak. Hiç kimsenin parti üyeliğine, kimliğine, şusuna busuna bakmayacağız. Vatandaşlarımız ortasında asla ayrımcılık yapmayacağız. Burada bitti mi? Hayır. Dahası var.

“YENİ DOĞAN BEBEKLERİN MAMA, BEZ GİBİ TEMEL İHTİYAÇLARINI 2 YIL BOYUNCA DEVLET OLARAK BİZ KARŞILAYACAĞIZ”

Biz, tıpkı vakitte iş imkanlarını artırıp insanımızın çalışarak kazanmasının önünü açacağız. İnsanlarımızın, toplumsal yardımlara bağlı kalmadan hayatını sürdürmesini sağlayacağız. Yeni doğan bebeklerin mama, bez üzere temel gereksinimlerini 2 yıl boyunca devlet olarak biz karşılayacağız.

“KARARSIZLARA BAKTIĞIMIZDA, İÇLERİNDE İLK DEFA OY KULLANACAKLAR VAR”

Yapacak çok işimiz var inşallah, çok. Hani bir laf var; televizyonlarda, şurada burada çok konuşuluyor. Siz de izliyorsunuz. Ne diyorlar? ‘Kararsız seçmen çok’ diyorlar. ‘Acaba kararsızlar seçim günü ne yapacak’ diye soruyorlar. Kararsızlara baktığımızda, içlerinde birinci kere oy kullanacaklar var. Oy verdiği partiden mutlu olmayanlar, oy verdiği halde umduğunu bulamayanlar var. Kararsızlık nedir, çok uygun bilirim ben. Kararsızlık demek, tenkit demek. Kararsızlık demek, omurgalı duruş demek. Anket şirketleri ne yapıyor? Kararsızları mevcut partilere dağıtıveriyor. Biz de diyoruz ki bir dakika durun hele. Bakın kararsızlar ne diyor? Dinleyin.

“SEÇMEN ÖYLE 3-5 PARTİ ARASINDA FALAN KARARSIZ DEĞİL”

Kararsızlar, ‘Ben oy vermek için kötünün iyisine, ehveni şere tamah etmem kardeşim’ diyor. ‘Bize; gerçek, hakiki çözümlerinizi sıralayın’ diyor. ‘Bizi geçiştirmeyin, ciddiye alın’ diyor. Arkadaşlar, kararsız seçmenin gözü DEVA Partisi’nin üzerinde. Nereden biliyorum? Zira ben, vatandaşın gözünün içine bakıyorum. 81 ilin tamamını dinledim. Ona nazaran konuşuyorum. Ne var biliyor musunuz? Seçmen, o denli 3-5 parti ortasında falan kararsız değil. Kararsız denen beşerler; dinine, inancına, lisanına, kılığına-kıyafetine müdahale edilmemesi konusunda çok kararlı. Tıpkı DEVA Partisi üzere. O beşerler, özgürce konuşabilme konusunda çok kararlı. Tıpkı DEVA Partisi üzere. Kararsız denen beşerler, herkes için demokrasi konusunda çok kararlı. Tıpkı DEVA Partisi üzere. O beşerler, Avrupa Birliği amacı konusunda çok kararlı. Tıpkı DEVA Partisi üzere. Kararsız denen beşerler, nitelikli ve eşit eğitim konusunda çok kararlı. Tıpkı DEVA Partisi üzere. Kararsız denen beşerler, bayat ekmek kuyruklarına girmemek konusunda çok kararlı. Tıpkı DEVA Partisi üzere. Kararsız denen beşerler, zenginleşme konusunda çok kararlı. Birebir DEVA Partisi üzere. Bu ne demek biliyor musunuz?

“BU HAKSIZLIK, HUKUKSUZLUK BİTSİN DİYE DEVA DİYECEK MİYİZ? OCAKTA ET PİŞSİN DİYE DEVA DİYECEK MİYİZ”

Biz, DEVA Partisi olarak, tüm Türkiye’yiz arkadaşlar. Biz, Türkiye’nin ta kendisiyiz. Seçim günü o sandığa gidecek olanlar var ya o sandığa… İşte o beşerler, kararlı bir biçimde bu ülkenin yarınlarına damga vuracak. İnşallah sizler, mührü DEVA’nın damlasına vuracaksınız. DEVA Partisi de bu ülkenin yarınlarına damga vuracak. Denizli, şimdi size soruyorum. Bu haksızlık, hukuksuzluk bitsin diye DEVA diyecek miyiz? Ocakta et pişsin diye DEVA diyecek miyiz? Borca girmeden kışlık mont alabilmek için DEVA diyecek miyiz? Kadına şiddetle mücadele için DEVA diyecek miyiz? Avrupa’nın kapılarını açmak için DEVA diyecek miyiz? Seçim günü DEVA Partisi’nin damlasına mührü basacak mıyız? Siz seçim günü mührü damlaya vuracaksınız. Biz de Türkiye’nin yarınlarına damga vuracağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türk türbanlı eskort istanbul kızlar
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler